Tych produktów nie podawaj dziecku przed ukończeniem 1 roku życia

Dieta małego dziecka powinna być różnorodna i obfitować w różne smaki i konsystencje. Istnieje jednak grupa produktów, których niemowlę nie powinno próbować nawet w niewielkich ilościach. Sprawdź listę zakazanych produktów w diecie dziecka przed ukończeniem 1 roku życia: 
 
  1. Mleko krowie - Mleko krowie jest trudno przyswajalne i ze względu na dużą zawartość białka może obciążać nerki dziecka. Do ukończenia 12 miesiąca życia jedyne mleko jakie dziecko powinno spożywać to mleko mamy lub modyfikowane.
  2. Cukier - W dieta dziecka powinno się unikaćcukru najlepiej aż do 2 roku życia. Cukier nie tylko szkodzi zębom i stwarza ryzyko otyłości, ale także przyczynia się do obniżenia odporności oraz do powstawania wielu chorób i problemów zdrowotnych.
  3. Miód - To produkt silnie alergizujący. Niepasteryzowany miód może zawierać toksynę zwaną jadem kiełbasianym. Nawet jego niewielkie ilości mogą okazać się dla małego dziecka bardzo szkodliwe.
  4. Sól - Dosalanie niemowlakowi potraw uniemożliwia mu doświadczania ich naturalnego smaku oraz obciąża organizm. Sól, a dokładniej jej składowa, czyli sód, jest dzieciom potrzebna w minimalnych ilościach dopiero po pierwszych urodzinach.
  5. Twarde i okrągłe produkty - Uwaga na ryzyko zadławienia! Przed podaniem dziecku orzechów lub pestek należy je zmielić, a twarde lub okrągłe owoce przekroić na mniejsze części.
  6. Grzyby - Z podaniem grzybów należy wstrzymać się znacznie dłużej niż do 1 roku życia. Ze względu na ciężkostrawność i ryzyko pomyłki przy zbieraniu zaleca się podawać dzieciom leśne grzyby dopiero po 7 urodzinach.
  7. Produkty instant - Galaretki, budynie i kisiele z paczki zawierają cukier i wiele sztucznych dodatków. Jeśli chcemy poczęstować nimi dzieci, należy przygotować je w domu samodzielnie.
  8. Słodkie napoje - Do pierwszego roku życia dziecku wystarczy do picia woda i mleko. Soki zaleca się wprowadzać w niewielkich ilościach (½ szklanki dziennie) dopiero po ukończeniu 12 miesięcy.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane