Twoje dziecko wstaje bladym świtem? Oto triki, dzięki którym wydłużysz jego sen

Kto potrzebuje nastawiać budzik, jeśli na długo przed dzwonkiem sen rodzica przerwie wyspane i gotowe na rozpoczęcie dnia dziecko. Bardzo wczesne wstawanie to stosunkowo częste zjawisko, które obserwuje się głównie u niemowląt i kilkulatków. Pobudka malucha, który przesypia noce bez konieczności karmienia powinna mieć miejsce między godziną 6 a 7:30. Jeśli dziecko wstaje kiedy na dworze jest jeszcze ciemno, najprawdopodobniej budzi się za wcześnie.

Około 10 do 15 procent dzieci to ranne ptaszki z natury. Pozostała część tych, które lubią wstawać przed wschodem słońca, robi to z innych przyczyn. Na szczęście niektóre z tych powodów można zidentyfikować i wyeliminować. Oto co zrobić zmienić, by zyskać dla dziecka i dla siebie cenne minuty lub nawet godziny snu.

 

Zabaw się w detektywa

Twoje dziecko może wybudzać się rano ze snu z całkiem błahej przyczyny. Nastaw budzik 10 minut przed tym, kiedy zwykle wstaje i obserwuj jak wygląda jego pobudka. Być może przeszkadza mu zbyt duża ilość światła lub dźwięki dochodzące z zewnątrz. W pierwszym przypadku pomogą szczelne żaluzje lub grube zasłony; nadmiar hałasu zniweluje “biały szum”, którego odtwarzanie działa zbawiennie na wydłużenie snu.

 
Wcześniej do łóżka

Choć brzmi to paradoksalnie, wcześniejsze położenie dziecka do snu, może skutkować tym, że pośpi ono dłużej. Czasem zdarza się, że dzieci budzą się bardzo wcześnie dlatego, że są przemęczone. Na początek spróbuj przesunąć czas snu malucha o 20 minut. Jeśli poskutkuje to dłuższym snem, możesz spróbować kłaść go jeszcze wcześniej.
 

Nie omijaj drzemek

Wielu rodziców błędnie zakłada, że brak drzemki w dzień oznacza dłuższy i lepszy sen w nocy. Zbyt krótkie lub wczesne drzemki mogą powodować gorszą jakość snu w nocy, a co za tym idzie wcześniejsze wstawanie.
 

Budzik budzi

Sen starszych dzieci, które budzą się zbyt wcześnie można spróbować wyregulować za pomocą budzika. Oczywiście powinien on być delikatny i atrakcyjny dla dziecka. W Internecie dostępne są bardzo różne modele, które wydają dźwięki, emitują kolorowe światło lub mają wbudowany projektor. Taki gadżet może sprawić, że dziecko chętniej zostanie w łóżku nieco dłużej.
 

Wyślij komunikat

Jeśli Twoje dziecko wstaje z łóżka bardzo wcześnie, nie angażuj się zbyt mocno w organizowanie mu czasu i porannych atrakcji. Wspólna zabawa o tej porze mogłaby je wręcz zachęcać do pobudek Jeśli dziecko śpi w swoim łóżeczku, lepiej będzie jeśli w zostanie w nim, mając przy okazji możliwość do tego, by ponownie zapaść w sen.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane