Trujące rośliny doniczkowe. Sprawdź na które uważać, jeśli masz w domu małe dziecko.

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą naszych mieszkań i domów, jednak jeśli zamieszkujemy w nich wspólnie z dziećmi, warto przeprowadzić uważny przegląd zawartości doniczek. Wiele popularnych i często spotykanych w naszych domach kwiatów i roślin zawiera trujące soki i niebezpieczne toksyny, które w razie spożycia lub kontaktu z oczami lub skórą mogą wywołać poważne konsekwencje zdrowotne. Pamiętajmy, by zawsze przed postawieniem w domu nowej rośliny sprawdzić jej nazwę i zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami. Jeśli zdecydujemy się na uprawę rośliny uznawanej za niebezpieczną podejmijmy niezbędne środki ostrożności, by nie zaszkodziła ona żadnemu z domowników. Poniżej znajdziecie listę popularnych "niebezpiecznych" roślin i kwiatów doniczkowych.
 

Aloes (Aloe)

Choć Aloes to roślina o licznych właściwościach zdrowotnych, lepiej trzymać ją z dala od zasięgu dzieci. Skóra aloesu może podrażniać układ pokarmowy i nie powinna być spożywana.
 

Anturium (Anthurium)

Gęsty, biały sok wydobywający się z rośliny silnie podrażnia śluzówki ust, oczu lub nosa. Połknięty może doprowadzić do zaburzenia rytmu serca.
 

Bieluń (Datura)

Bieluń to roślina o dużych i pięknych kwiatach, które podobnie jak wszystkie inne części rośliny są trujące. Spożyte utrudniają oddychanie oraz powodują halucynacje, drgawki i zatrzymanie akcji serca.
 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Przypadkowe spożycie liści bluszczu może powodować drgawki, biegunkę, wymioty, problemy z oddychaniem, a w ekstremalnych przypadkach nawet paraliż i śpiączkę.
 

Cyklamen (Cyclamen)

Cyklamen znany szerzej jako Fiołek Alpejski to popularny, długo kwitnący kwiat doniczkowy. Zawarta w roślinie trująca cyklamina silnie podrażnia skórę, a w razie połknięcia może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i oddechowego.
 

Difenbachia (Dieffenbachia)

Sok tej rośliny może wywołać chrypkę, pieczenie i silny obrzęk gardła, a w skrajnych przypadkach paraliżować struny głosowe i utrudniać oddychanie. Uwaga także na zwierzęta domowe.
 

Filodendron (Philodendron)

Liście filodendrona zawierają substancje, które mogą powodować biegunkę i wymioty oraz piekący ból i niebeczpieczne opuchnięcie warg, języka oraz gardła.
 

Gwiazda betlejemska (Poinsettia)

Biały sok mleczny, który wydobywa się z uszkodzonego liścia lub łodygi może powodować podrażnienia skóry, wysypkę i swędzenie. Po spożyciu części rośliny może dojść do biegunki.
 

Kroton (Codiaeum)

Wszystkie części tej rośliny zawierają biały mleczny sok powodujący wysypkę, podrażnienie i pieczenie skóry. Kroton może także podrażniać  oczy, a połknięty wywoływać silne bóle brzucha i nudności.
 

Monstera (Monstera)

Ta popularna roślina doniczkowa powinna być trzymana z dala od dzieci i zwierząt domowych. Jej trujący sok podrażnia skórę i powoduje obrzmienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, a także pieczenie spojówek.
 

Oleander (Oleander)

Oleander choć piękny, jest jednym z najbardziej trujących kwiatów na świecie. Spożycie nawet niewielkiej części rośliny może powodować silne zatrucie, zaburzenia widzenia, a nawet zgon.
 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Często widywany w domach skrzydłokwiat zawiera trujące szczawiany wapnia. Spożycie rośliny grozi podrażnieniem śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także obrzękami górnych dróg oddechowych.
 

Papryczka ozdobna (Capsicum annuum)

Rosnące na tej roślinie minipapryczki nie są niebezpiecznie, w przeciwieństwie do części zielonych - łodygi i liści. Zawarta w nich kapsaicyna może powodować uciążliwe i bolesne podrażnienia oczu, gardłai ust.
 

Psianka (Solanum)

Kolorowe, apetycznie wyglądające owoce psianki są trujące za sprawą toksycznego glikozydu – solaniny. Substancja ta po spożyciu może wywołać nudności, ból brzucha, biegunkę lub wymioty.
 

Niebezpieczne rośliny doniczkowe - zasady postępowania

  1. Przed zakupem lub postawieniem w domu jakiejkolwiek rośliny doniczkowej zawsze sprawdźmy jej nazwę i zapoznajmy się z właściwościami i potencjalnymi zagrożeniami.
  2. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie trującej rośliny, ustawmy ją jak najdalej od zasięgu dziecięcych rączek. Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka warto rozważyć oddanie rośliny na przechowanie.
  3. Podczas podlewania, przesadzania lub pielęgnacji zawsze używamy środka ochronnego w postaci rękawiczek.
  4. Natychmiast pozbywamy się wszystkich opadających liści i kwiatów z niebezpiecznej rośliny.
  5. W przypadku kontaktu lub spożycia niebezpiecznej rośliny należy przemyć wodą skórę, oczy lub usta, a w razie zaobserwowania objawów zatrucia niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane