To zdjęcie pokazuje pewną wyjątkową właściwość mleka mamy

To na pierwszy rzut oka zwykłe zdjęcie, na którym widać dwa woreczki z pokarmem, zwraca uwagę na pewną unikatową właściwość kobiecego mleka. Mallory Smothers, która opublikowała fotografię w mediach społecznościowych, przypadkowo odkryła, że porcja pokarmu odciągniętego w czwartek w nocy, znacząco różni się kolorem od tego z piątkowego poranka. Skąd wzięła się ta rozbieżność?

Mallory od kilku miesięcy karmiła swoją córkę piersią, okazyjnie odciągając nadmiar pokarmu do zamrożenia. W czwartek wieczorem skorzystała z laktatora i odłożyła do przechowania woreczek z pokarmem. W piątek nad ranem zauważyła u swojej córeczki katar i pierwsze objawy przeziębienia. Wtedy również po karmieniu odciągnęła dla małej porcję mleka na przyszłość. Przypadek sprawił, że woreczki znalazły się obok siebie, a uwagę Mallory zwróciła znaczna różnica w ich kolorze.

Jak wytłumaczyć tę różnicę? Mallory karmiąc przeziębioną córeczkę sprawiła, że jej organizm sam “wykrył” infekcję małej i podjął odpowiednie kroki. Podczas karmienia piersią niewielkie ilości śliny dziecka dostają się do wnętrza brodawki mamy i tam napotykają na receptory gruczołu sutkowego. Jeśli receptory zidentyfikują występowanie jakiegoś patogenu, natychmiast wydają dyspozycję, by zmienić skład mleka i wyposażyć je w potrzebne dziecku przeciwciała.

Piątkowe mleko ze zdjęcia Mallory Smothers przypomina siarę (colostrum), czyli pierwszy pokarm, który otrzymuje po urodzeniu noworodek. Jest ona niezwykle bogata w przeciwciała i działa jak płaszcz odpornościowy dla wciąż niedojrzałego układu immunologicznego dziecka. Z taką pomocą organizm córeczki Mallory z pewnością o wiele łatwiej i szybciej poradził sobie z infekcją. Mądrość natury, która jest ukryta w ciele mamy nie przestaje zadziwiać!

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane