To wyjątkowe zdjęcie mamy i dziecka wykonano za pomocą rezonansu magnetycznego

Zbliżający się Dzień Mamy skłania do przemyśleń na temat niezwykłej więzi łączącej mamy z ich dziećmi. Jednak wszystkie słowa nie oddadzą tyle, ile można dostrzec na tej fotografii. Pomimo, że została wykonana już kilka lat temu, jej przekaz jest uniwersalny i perfekcyjnie oddaje istotę tego, co łączy mamę i dziecko.

Zdjęcie przedstawiające kobietę całującą małe dziecko powstało w kwietniu 2015 za sprawą Rebeki Saxe, profesor neurobiologii poznawczej z amerykańskiej uczelni technicznej MIT. Profesor razem ze współpracownikami wykorzystała do jego wykonania zmodyfikowany model rezonansu magnetycznego Tesla. To prawdopodobnie pierwszy na świecie obraz mamy i dziecka wykonany za pomocą tej technik diagnostyki obrazowej. Na jego zrobienie zdecydowano się z absolutnie pozamedycznych powodów.

Fotografia wykonana na amerykańskiej uczelni przedstawia samą profesor oraz jej dwumiesięcznego syna Percy’iego. Warto zauważyć, że ta metoda obrazowania jest nieinwazyjna, nie wykorzystuje żadnego szkodliwego promieniowania i wedle najnowszej wiedzy nie ma przeciwwskazań do jej użycia w przypadku nawet małych dzieci. Na czas pobytu w maszynie zarówno mama, jak i synek korzystali ze stoperów, które zagłuszały dźwięk działania rezonansu. Wykonanie zdjęcia zajęło dwa dni, w czasie których podjęto az podjęto aż 50 prób. Zrobienie jednego obrazu za pomocą rezonansu trwa kilkanaście minut, a jeden nawet drobny ruch, może spowodować zakłócenia.

Zdjęcie z rezonansu magnetycznego pozwala “zajrzeć” do wnętrza człowieka, pomijając wszystko to, co zewnętrzne. Obraz pozbawiony szczegółów wyglądu twarzy czy ubioru zyskuje ogromną uniwersalność i pokazuje, co jest wspólną treścią więzi między mamą i jej potomstwem. Podobny projekt z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego zrealizowali w 2012 roku naukowcy ze szpitala w Berlinie. Nakręcili oni metodą poklatkową 30 sekundowy filmik, który pokazuje rodzącą kobietę.
Źródło: mom.me

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane