Te objawy mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży mnogiej

Objawy wskazujące na ciążę mnogą mogą różnić się od tych odczuwanych w ciąży pojedynczej. W ciąży z więcej niż jednym dzieckiem typowe symptomy świadczące o rozwijającym się życiu mogą występować wcześniej i w większym nasileniu. Ciążę mnogą potwierdza badanie USG, które lekarz może wykonać już w 6 tygodniu, jednak zdarza się, że ostateczne potwierdzenie uzyskuje się dopiero w 13 tygodniu. Podpowiadamy jakie objawy mogą nasuwać podejrzenie, że będzie to ciąża mnoga.


Wyższy poziom hormonu beta hCG. W ciąży mnogiej poziom hormonów ciążowych jest nieco wyższy, jednak podwyższone hCG nie oznacza automatycznie, że w łonie mamy rozwija się więcej niż jedno dziecko. Wyższy poziom tego hormonu w pierwszych tygodniach ciąży odnotowuje się także u kobiet, który korzystały z technik wspomaganego rozrodu.

Ciąża staje się wcześnie widoczna. Szybko uwypuklający się brzuszek, intensywny przyrost masy ciała i skóra, która swędzi i gwałtownie się rozciąga pozostawiając ślady w postaci rozstępów - podczas ciąży mnogiej takie objawy mogą występować już od 10 tygodnia. Innych symptomem, który może zostać zauważony przez lekarza lub położną jest wysoko położone dno macicy.

Wczesne wykrycie ruchów płodu. Pierwsze ruchy dzieci mogą być odczuwane jeszcze przed 15 tygodniem ciąży. O ciąży mnogiej mogą także świadczyć ruchy odczuwane w kilku miejscach jednocześnie.

Nasilone objawy typowe dla ciąży. Intensywne mdłości lub wymioty, paląca zgaga czy silny wstręt do niektórych pokarmów lub zapachów mogą (ale nie muszą) być oznaką, że w ciele mamy rozwija się więcej niż jedno dziecko.

Silne zmęczenie. Wyczerpanie fizyczne może pojawiać się na początku każdej ciąży, jednak w przypadku ciąży mnogiej objaw ten może być dużo bardziej nasilony. Przyczyną jest prawdopodobnie większa aktywność organizmu związana z koniecznością zapewnienia składników odżywczych dla rozwijająca się życia.

Duża bolesność macicy. U kobiet będących w ciąży mnogiej obserwuje się ból wywołany szybko powiększającą się macicą, a także towarzyszące temu skurcze.


 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane