Te dwa produkty mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie wyższe

Obecnie bardzo dużą wagę przywiązujemy do tego czym i jak karmimy nasze dzieci. Istnieje wiele szkół i teorii na temat żywienia, spośród których wiele zdaje się być ze sobą sprzecznych. Przykład - jajka. Wielu lekarzy zaleca, by podawać dzieciom białko jaja dopiero po pierwszych urodzinach, by w ten sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Inni natomiast nie widzą przeciwwskazań, by wprowadzać je w całości już od początku rozszerzania diety. Pozostawmy jednak te dywagacje i sprawdźmy co nowego wiadomo na temat wpływu odżywiania na wzrost, jaki osiągnie dziecko.

Przeprowadzone przez amerykańskich pediatrów badanie polegało na włączeniu do diety grupy niemowląt w wieku od 6 do 9 miesięcy jednego jajka dziennie. Następnie przebadano je i porównano wyniki z rówieśnikami, które w danym okresie czasu nie spożywały jajek. Wykazano w ten sposób, że w pierwszej grupie aż o 47% rzadziej występował wskaźnik zahamowania wzrostu (oznacza on, że dziecko jest niższe niż wskazuje na to jego wiek). Dodatkowo odkryto, że niemowlęta te aż o 74% rzadziej miały niedowagę. To bardzo solidny argument za tym, by podawać dzieciom jajka - ten ogólnodostępny, tani i bardzo odżywczy produkt.

Co jeszcze korzystnie działa na wzrost najmłodszych? Według badań American Journal of Clinical Nutrition wyższe dzieci to te, które spożywają nabiał pochodzenia zwierzęcego. Naukowcy zauważyli, że maluchy, które spożywały mleko i przetwory pochodzenia roślinnego były niższe niż ich koleżanki i koledzy, który jedli nabiał krowi. Dla przykładu: trzylatek, który spożywał trzy razy dziennie mleko roślinne był o 1,5 cm niższy od rówieśnika, który żywił się taką samą ilością przetworów mlecznych pochodzenia zwierzęcego.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane