Te 4 zachowania świadczą o tym, że Twoje dziecko przechodzi skok rozwojowy

Pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka to dla małego organizmu czas bardzo wytężonej pracy. W czasie pierwszego roku maluch przechodzi przez aż 7 skoków rozwojowych, podczas których jego rozwój fizyczny i psychiczny intensywnie przyspiesza. W wyniku skoków rozwojowych dziecko zmienia się i zdobywa nowe umiejętności. Każdy taki okres jest poprzedzony wyraźną zmianą zachowania malucha. Dziecko staje się bardziej wrażliwe, zmieniają się jego zwyczaje, czasem zdarza się nawet, że na chwilę traci zdobyte wcześniej zdolności. Czas trwania skoków rozwojowych zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Im młodsze dziecko, tym skok rozwojowy trwa krócej. U starszych dzieci te okresy mogą się wydłużać nawet do kilkunastu dni.
 

Skoki rozwojowe u niemowląt obserwujemy:

  • 5 tygodni po urodzeniu,
  • w 7-9 tygodniu życia,
  • w 11-12 tygodniu,
  • w 14-19 tygodniu życia,
  • w 22-26 tygodniu,
  • w 33-37 tygodniu,
  • w 41-46 tygodniu życia.

U dzieci urodzonych przedwcześnie skoki rozwojowe mogą pojawiać się z opóźnieniem. U dzieci przenoszonych pojawiają się one nieco wcześniej niż wskazuje na to kalendarz.


Jak rozpoznać skok rozwojowy u dziecka?

Dziecko wydaje się być cały czas głodne. Nawet jeśli udało się Wam już wypracować schemat jedzenia, w czasie skoku rozwojowego karmienie może nie iść zgodnie z planem. Dziecko może domagać się jedzenia cały czas. Zwiększone zapotrzebowanie na pokarm to wynik intensywnej rozbudowy mięśni i kości.

Maluch zmienia swój plan snu. W czasie skoków rozwojowych dziecko może spać mniej lub więcej niż zwykle. Mogą się także pojawić problemy z zasypianiem, których wcześniej się zaobserowaliście. Jedno jest pewne - sen odgrywa ważną rolę w produkcji “hormonu wzrostu”, dlatego należy dać dzieciom jak najlepsze warunki do wypoczynku.

Dziecko szybciej się niecierpliwi. Marudzenie i gorszy nastrój u malucha może być spowodowany przez dwa pierwsze objawy - większy niż zwykle głód i zmęczenie. Uważa się także, że niektórych ważnym skokom rozwojowym mogą towarzyszyć bóle mięśni i ścięgien, które ulegają rozciągnięciu.

U dziecka pojawiają się nagle nowe umiejętności. Rozwój mózgu dziecka idzie w parze z rozwojem jego ciała. Nowe “zdobycze”, takie jak klaskanie czy chwytanie zabawek mogą pojawiać się w towarzystwie skoków rozwojowych.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane