Tata i karmienie piersią. Jak ojcowie mogą uczestniczyć w karmieniu?

Powodzenie karmienia piersią zależy od wielu czynników, jednak wbrew pozorom nie wszystko zależy od mamy. Gdy kobieta i dziecko są otoczeni przez ojca miłością i troską, ma to znaczący wpływ na ich komfort i samopoczucie, co przekłada się także na inne sfery. Według badań partner, który posiadając ku temu niezbędną wiedzę, aktywnie wspiera i uczestniczy w procesie karmienia piersią, może przyczyniać się do poprawy jakości i długości karmienia piersią. Rola ojca w karmieniu jest inna od tej jaką pełni mama, jednak jest równie ważna. W jaki sposób ojciec może uczestniczyć w karmieniu i zwiększać szanse na jego powodzenie?

Niezbędna wiedza o laktacji. To bardzo ważne, by zarówno mama, jak i tata posiadali wiedzę na temat procesu karmienia i jego mechanizmów. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej kobieta będzie mogła otrzymać nie tylko wsparcie emocjonalne, ale także profesjonalną poradę.

Kontakt skóry do skóry. Kangurowanie dziecka przez ojca zapewnia obojgu potrzebną do budowania więzi bliskość i odciąża mamę.

Zgoda na spanie z dzieckiem w pokoju. Lub w jednym łóżku. Dzięki co-sleepingowi nocne karmienie lub wstawanie, by nakarmić dziecko jest dużo wygodniejsze, co sprzyja wydłużeniu czasu karmienia piersią.

Chwalenie. Świeżo upieczone mamy potrzebują komplementów. Optymistyczne podejście i pozytywne komunikaty ze strony partnera są bardzo pomocne w budowaniu pewności siebie karmiącej oraz w przezwyciężaniu kryzysów związanych z laktacją.

Udział w opiece nad dzieckiem. Ojciec nie może sam nakarmić dziecka piersią, ale może uczestniczyć we wszystkich pozostałych czynnościach pielęgnacyjnych. Odbijanie, przewijanie, masaż, kąpiel to duże pole do popisu dla tatusiów. Ważny jest także czas pomiędzy karmieniami. Zabawa czy zajęcie się dzieckiem daje mamie ważną chwilę oddechu.

Tworzenie przyjaznej atmosfery w domu. Spokojne i wspierające otoczenie to ważny czynnik dla udanej laktacji. Młoda mama powinna czuć, że karmienie nie spoczywa wyłącznie na jej barkach.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane