Sposoby na łagodzenie kolki niemowlęcej

Kolka to zespół reakcji niemowlęcia, z którego najważniejszym objawem jest niedający się utulić krzyk lub płacz. Na podejrzenie tej przypadłości wskazuje płacz, który rozpoczyna się w godzinach popołudniowych lub wieczornych i trwa co najmniej 3 godziny w ciągu doby. Towarzyszy mu podkurczanie nóżek, wzdęcie brzuszka i zwiększone wydalanie gazów. Kolki występują zwykle od około 3 tygodnia życia i trwają do 4-5 miesiąca. Dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie, zanim to jednak nastąpi warto wiedzieć w jaki sposób pomóc dziecku przetrwać ten czas.

Zaopatrz się w butelkę antykolkową lub ze smoczkiem z małym otworem. Dzięki nim dziecko będzie połykać mniej powietrza.

Zadbaj o wyciszenie zmysłów dziecka. Kiedy dziecko płacze połóż się z nim w cichym, zaciemnionym pokoju. Możesz zawinąć dziecko w otulacz lub wypróbować masaż niemowlęcy. Ulgę dziecku przyniesie też ciepła kąpiel lub kompres położony na brzuszku (pamiętaj by wcześniej sprawdzić jego temperaturę na sobie).

Pamiętaj o odbijaniu dziecka w trakcie oraz po karmieniu. Możesz robić to kładąc dziecko na brzuchu lub na swojej klatce piersiowej lub kolanie. Dobre efekty daje także ułożenie dziecka na własnym brzuchu - daje to efekt naturalnego masażu.

Noś dziecko w chuście lub w przystosowanym dla małych niemowląt nosidełku. Kołysanie i ruch pomagają się dziecku uspokoić. Hamak, huśtawka lub nawet jazda samochodem to także wasi sprzymierzeńcy.

Korzystaj z urządzeń generujących szumy. Mogą to być szumiące zabawki, prawdziwe sprzęty domowe lub po prostu nagrania odtwarzane z Internetu. Większość dzieci dobrze reaguje na tak zwany “biały szum”.

Zadbaj o komfort termiczny dziecka. Temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluch powinna wskazywać 20-21 stopni. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu i nawilżaniu powietrza.

Zapytaj lekarza o medyczne lub ziołowe środki na łagodzenie kolek. Aby środek działał na Twoje dziecko, musi być odpowiednio dobrany. Podawanie leków bez recepty także powinno być skonsultowane z pediatrą.

Czas kolek niemowlęcych jest trudny dla dziecka, ale także dla Ciebie. Jeśli czujesz, że Twoje baterie się wyczerpują poproś bliską osobę o zostanie z dzieckiem, żeby dać sobie chwilę na wyjście z domu i odpoczynek. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, zadbaj o to by dziecku nie stała się krzywda i udaj się na chwilę do innego pomieszczenia by zebrać myśli.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane