Pieluszkowe zapalenie skóry [PORADY]

Pieluszkowe zapalenie skóry może się pojawić nawet kilkanaście razy w ciągu całego okresu, kiedy dziecko nosi pieluchę, najczęściej rozwija się między 7. a 12. miesiącem życia. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i nawet niewielki kontakt z czynnikami drażniącymi może spowodować rozwój dolegliwości. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by zapobiegać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry.

Przyczyny problemu są różne: pocieranie skóry dziecka o powierzchnię jednorazowej pieluszki, zbyt energiczne wycieranie po umyciu, kontakt z substancjami alergizującymi zawartymi w środkach higienicznych, zbyt rzadkie zmiany pampersa i mycie pupy dziecka, a także infekcje grzybicze i bakteryjne skóry oraz infekcje układu moczowego.

Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, a czasem także obrzękiem i łuszczeniem zajętych miejsc. Infekcja może rozprzestrzeniać się na pachwiny, podbrzusze i górną część ud. Dziecko może odczuwać pieczenie i świąd, który utrudnia normalne funkcjonowanie w dzień i w nocy.
 

Jak zapobiegać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Zmieniaj dziecku pieluchę nawet do 8-10 razy dziennie.

Dokładniej myj i delikatnie osuszaj strefę intymną dziecka po zmianie pieluchy.

Upewnij się, że nie zakładasz pieluchy zbyt ciasno.

Stosuj zabezpieczający krem barierowy przeznaczony do skóry dziecka.

Pozwól dziecku poleżeć bez pieluszki tak często jak to możliwe.

W przypadku wystąpienia objawów stosuj maść z cynkiem o działaniu wysuszającym i bakteriobójczym oraz kremy natłuszczające z alantoiną.

Jeśli wysypka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, skonsultuj się z lekarzem w celu wprowadzenia specjalistycznego leczenia.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane