Obalamy 4 mity na temat karmienia piersią

Od przyjmowania środków przeciwbólowych, przez picie kawy, diety odchudzjące aż do spożywania alkoholu - przyglądamy się popularnym mitom, z którymi spotykają się mamy karmiące i podpowiadamy co wolno, a czego nie wolno robić, w czasie kiedy karmimy piersią.
 

MIT: Karmiąc piersią nie wolno brać żadnych środków przeciwbólowych

Prawda: Karmienie piersią nie oznacza, że kiedy odczuwamy silny ból, nie możemy skorzystać z żadnej pomocy farmakologicznej. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oparte na ibuprofenie lub paracetamolu są uznawane za najbezpieczniejsze dla dziecka (najmniejsze ryzyko wystąpienia niepokojących objawów). Przed zażyciem każdego leku najlepiej skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem.
 

MIT: Karmienie piersią oznacza rezygnację z kawy

PrawdaPo ciężkiej nocy pełnej pobudek śmiało możesz udać się do kuchni po filiżankę kawy. Możesz nawet zaserwować sobie dolewkę! Mama karmiąca może bezpiecznie spożyć do 3 filiżanek kawy dziennie (jedna to około 120 mg kofeiny). Nie zaleca się picia kawy mamom zdrowych niemowląt,młodszych niż 4-6 tygodni.
 

MIT: Mama karmiąca może zmniejszyć ilość spożywanych kalorii, żeby schudnąć

PrawdaKarmienie dziecka piersią powoduje, że codziennie spalamy dodatkowe 500 kalorii. Bardzo często wystarcza to by stracić lub istotnie zredukować swoje ciążowe kilogramy. Karmiąca mama powinna spożywać co najmniej 1800 kalorii w trakcie dnia, dostarczając sobie różnorodnych świeżych produktów na czele z warzywami, owocami, rybami i chudym mięsem. Ważne, aby słuchać swojego ciała i odpowiadać na potrzeby, które nam komunikuje. Na ewentualne odchudzanie przyjdzie czas po zakończeniu karmienia.
 

MIT: Odciąganie i wylewanie mleka to sposób na bezpieczne spożywanie alkoholu podczas karmienia

PrawdaKażda, nawet najmniejsza ilość alkoholu przedostaje się do mleka mamy. Może zmieniać jego smak i niebezpiecznie przyzwyczajać dziecko do %. Alkohol jako neurotoksyna może spowodować uszkodzenie mózgu dziecka, a także negatywnie wpływać na produkcję mleka. Podczas karmienia zaleca się rezygnację z alkoholu, ponieważ nie istnieją badania, które pozwalałyby określić kiedy i jaka ilość spożywanego przez mamę alkoholu przenika do organizmu dziecka. Odciąganie i wylewanie mleka nie jest sposobem na bezpieczne picie podczas karmienia.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane