Niemowlę na brzuszku - co należy wiedzieć na temat tej pozycji [KAMIENIE MILOWE]

Dleczego leżenie w pozycji na brzuchu jest ważne


Leżenie na brzuszku jest niezwykle istotnym elementem rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. Pozycja ta sprzyja rozwojowi motorycznemu niemowlęcia. Dzięki niej maluch uczy się unosić główkę, odpychać od podłoża, przewracać na boki i na plecy, pełzać w poszukiwaniu przedmiotów Leżenie na brzuszku ćwiczy mięśnie kręgosłupa, karku, grzbietu i szyi oraz w korzystny sposób wpływa na kształtowanie się stawów biodrowych. Dodatkowo pozycja ta usprawnia pracę układu pokarmowego i przeciwdziała kolkom, pozwalając na łatwiejsze usuwanie nadmiaru gazów. Leżenie na brzuszku powinno odbywać się w fazie aktywności i pod nadzorem rodzica. 
 

Dziecko nie chce leżeć na brzuszku


W pierwszych tygodniach większość niemowląt nie przepada za pozycją na brzuszku. Nie należy jednak z niej rezygnować. Na początek warto kłaść dziecko na brzuchu choćby na kilka sekund, aż do pojawienia się pierwszych oznak zniecierpliwienia. Z czasem okres ten będzie się stopniowo wydłużał. Oto kilka sposóbów na to jak uatrakcyjnić pozycję na brzuszku.
 
  • Zapewnij odpowiednie ubranie - body lub kaftanik zapinane z boku lub na plecach oraz podłoże - niezbyt miękkie i niezbyt twarde. Najlepszy będzie materac w łóżeczku, koc na podłodze lub mata.
  • Spróbuj skojarzyć leżenie na brzuchu z bliskością rodzica. Maluch może leżeć w tej pozycji na klatce piersiowej lub w poprzek ud dorosłego.
  • Noś dziecko na przedramieniu w pozycji na brzuchu. Pozwoli mu to oglądać świat z nowej ciekawej perspektywy.
  • Zadbaj o dodatkowe atrakcje - układaj dziecko na brzuchu w miejscach, które mogą je zaciekawić (np. przy oknie lub przed lustrem), korzystaj z przedmiotów o wyrazistych kolorach lub zabawek dźwiękowe do utrzymania zainteresowania maluszka.
 

Leżenie na brzuszku - kamienie milowe (0-6 miesięcy)


Narodziny
Dziecko przekręca głowę z boku na bok podczas leżenia na brzuszku.
Dziecko potrafi podnieść główkę do góry na kilka sekund.

2 miesiąc
Dziecko potrafi utrzymać głowę w górze podczas leżenia na brzuszku.
Dziecko leżąc na brzuszku potrafi wyprostować obie nogi.
Dziecko rozgląda się, przekręcając głowę w obie strony.

4 miesiąc
Dziecko podczas leżenia na brzuszku unosi głowę oraz klatkę piersiową.
Dziecko potrafi podnieść główkę do 90 stopni w górę.

6 miesiąc
Dziecko leżąc na brzuchu unosi tułów na wyprostowanych rączkach.
Dziecko potrafi podeprzeć się jedną ręką, a drugą sięga po przedmioty.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane