Linea negra - co należy wiedzieć o linii na brzuchu przyszłej mamy

Ciało kobiety podczas ciąży zmienia się na bardzo wiele sposobów. Jedną z bardziej tajemniczych zmian jest pionowa ciemna linia, która zaczyna być delikanie widoczna na brzuchu ciężarnej w okolicach początku drugiego trymestru. Tak zwana “linea nigra” pojawia się u 75% ciężarnych i jest oznaką działania hormonów ciążowych. Dowiedz się najważniejszych faktów na temat tej fizjologicznej zmiany skórnej podczas ciąży.
 

Czym jest “linea negra”?

“Linea negra” to po łacinie czarna linia. Tak naprawdę to określenie jest trochę na wyrost, ponieważ to ciążowe “znamię” przybiera raczej kolor z palety brązów. Kreska rysuje się na brzuchu od pępka aż do kości łonowej i może mieć nawet to centymetra szerokości.

Czarna linia to poza okresem ciąży "linea alba", czyli linia biała. Wyznacza ona podział między prawą i lewą stroną mięśni brzucha. Uwidacznia się dopiero wtedy, kiedy dziecko w macicy rośnie, a mięśnie te zaczynają się rozchodzić.
 

Od czego zależy kolor linii?

To czy kreska na brzuchu przyszłej mamy będzie mocna czy delikatna, zależy od podatności skóry na występowanie przebarwień. Duże znaczenie ma także typ urody i karnacja ciężarnej. Na brzuchu subtelnej blondynki zobaczymy raczej delikatną linię, natomiast u jej ciemnowłosej koleżanki “linea negra” może być dużo bardziej wyraźna.
 

Kiedy linia pojawia się i zanika?

Ciemna linia na brzuchu ciężarnej zaczyna pojawiać się w drugim trymestrze ciąży, jednak wtedy jeszcze może nie być mocno widoczna. Dużo łatwiejsza do obserwacji będzie kiedy brzuch się powiększy, a skóra na nim będzie rozciągnięta i cieńsza (około 7-8 miesiąca). “Linea negra” znika zwykle po kilkunastu tygodniach od porodu, kiedy gospodarka hormonalna mamy powraca do normy.


Co powoduje pojawienie się linii?

Obecność “linea negra” na brzuchu ciężarnej jest absolutnie normalnym zjawiskiem, jednak jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Jedna z teorii zakłada, że wydzielane podczas ciąży estrogeny stymulują komórki skóry zwane melanocytami. Melanocyty wpływają na wydzielanie pigmentu, który przyciemnia skórę. 

Ten sam mechanizm przyciemniania skóry obserwuje się także w innych zmianach skórnych pojawiających się w czasie ciąży (ostuda, melanodermia). Na szczęście większość tego typu przebarwień znika samoczynnie po tym, jak dziecko pojawi się na świecie.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane