Lepsze zdolności komunikacyjne u dziecka oznaczają rzadsze napady złości

Dzieci, które w większym stopniu rozwinęły umiejętność mowy, rzadziej miewają specyficzne dla wieku napady złości - taką tezę sformułowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pennsylvanii. Lepsze zdolności komunikacyjne dają dzieciom więcej możliwości do wyrażania złości, a to pozwala redukować powstające w maluchach napięcie.

Badacze przeanalizowali zdolności językowe i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w grupie 120 dzieci w wieku od 18 miesięcy do 4 lat. W czasie testu maluchy musiały na przykład poczekać osiem minut, zanim otworzyły podarowany im prezent. W tym czasie ich mamy były zajęte wypełnieniem kwestionariusza. Dzieci stosowały różne strategie w oczekiwaniu na otwarcie podarunku - na przykład zadawały mamom pytania lub odwracały swoją uwagę przez liczenie lub opowiadanie historii.

Po przeanalizowaniu zachowań wszystkich dzieci zauważono, że czterolatki, które wcześniej rozwinęły umiejętność mowy, lepiej radziły sobie w tej sytuacj, w porównaniu do rówieśników, którzy komunikowali się słabiej. W grupie trzylatków zaobserwowano natomiast, że dzieci z lepszymi umiejętnościami komunikacyjnymi częściej poszukiwały w czasie testu wsparcia u mamy.

“Podczas oczekiwania lepsze umiejętności językowe pomagały dzieciom werbalizować swoje uczucia i używać wyobraźni, zamiast wykorzystywać wyłącznie emocje do przekazywania informacji o swoich potrzebach” - powiedziała jedna z badaczek prowadzących test.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane