Jesteś w ciąży? Tych 5 rodzajów prac domowych powinnaś unikać.

Podczas ciąży, która przebiega w sposób niezagrożony, przyszła mama nie musi rezygnować ze wszystkich obowiązków w domu. Jest jednak kilka takich prac domowych, których wykonywanie wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem dla mamy i dziecka.Sprzątanie po zwierzętach. Opróżnianie kociej kuwety czy każde inne ryzyko kontaktu ze zwierzęcymi odchodami i znajdującymi się w nich bakteriami i pasożytami jest w ciąży stanowczo odradzane. Największym zagrożeniem dla płodu jest toksoplazmoza, infekcja przenoszona przez pasożyta żyjącego w kale kota. Jeśli przyszła mama nie ma możliwości przekazać tego obowiązku komuś innemu, powinna za każdym razem zakładać rękawiczki, a później bardzo dokładnie myć ręce.

Mycie łazienki. Środki czyszczące do łazienki mogą zawierać wiele substancji potencjalnie toksycznych dla dziecka. W czasie ciąży można zamienić je na delikatniejsze lub całkowicie przekazać ten obowiązek partnerowi. Warto wiedzieć, że przyszła mama powinna unikać przebywania w pobliżu łazienki lub innego pomieszczenia, które jest czyszczone przez inną osobę (po sprzątaniu należy dobrze wywietrzyć mieszkanie).

Wieszanie firan i zasłon. W ciąży należy wystrzegać się wszystkich czynności, które wymagają “pracy na wysokościach”. Dotyczy to także mycia okien, sprzątania wysokich półek czy zdejmowania przedmiotów położonych wysoko. Każde wspięcie się na krzesło lub wejście po drabinie może zakończyć się utratą równowagi i niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Lepiej nie ryzykować także korzystania z niskich stopni i drabinek.

Generalne porządki. W ciąży mięśnie i stawy są obciążone, dlatego wysiłek związany z czyszczeniem mieszkania może być sprawiać ból i dyskomfort. Podczas intensywnego sprzątania często schylamy się i zginamy, co może skutkować przesileniem organizmu, a nawet zapaleniem nerwu kulszowego. W czasie ciąży nie należy używać do sprzątania detergentów zawierających silne substancje aktywne i toksyny. Lepiej wybierać delikatne środki na bazie octu lub innych składników bio.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów. Przyszła mama przez 9 miesięcy powinna całkowicie zrezygnować z prac, które wymagają dźwigania “ciężarów”. Noszenie zakupów, przesuwanie mebli czy nawet podnoszenie kosza z mokrym praniem mogą mieć bolesne (kontuzja pleców), a nawet niebezpieczne konsekwencje (poród przedwczesny, ryzyko poronienia). W przypadku kobiet w ciąży uznaje się, że niedozwolony ciężar zaczyna się już od 5 kg.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane