Jedyne takie centrum w Polsce zostało otwarte w Bytomiu

W Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu powstała najnowocześniejsza porodówka w Polsce. Do Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu zostały przeniesione Klinika Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz oddział noworodkowy. Centrum zajmuje pięć kondygnacji, ma dwie sale przedporodowe, pięć sal porodowych, trzy sale operacyjne i salę do cesarskich cięć. To jedyny ośrodek w Polsce, w którym przeprowadza się operacje na płodzie.

Do dyspozycji pacjentek oddziału położniczego jest 12 dwuosobowych sal i jedna jednoosobowa. Wszystkie pokoje zostały wyposażone tak, by kojarzyły się z domowym wnętrzem. Każdy posiada osobną łazienkę oraz specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko na kółkach, aby dziecko mogło przebywać z mamą. Porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. W salach znajduje się specjalny system do dezynfekcji.
 
Kierownikiem centrum została prof. dr hab. n.med. Anita Olejek, dotychczasowy Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu. Ośrodek posiada III stopnia referencyjności w województwie śląskim. Oznacza to, że może przyjmować wszystkie pacjentki, także te o najwyższym stopniu patologii ciąży. Jak deklaruje prof. Olejek, centrum wyróżnia szeroka oferta leczenia i pomocy pacjentkom z patologiczną ciążą, a także kobietom chorującym na inne schorzenia ginekologiczne oraz choroby nowotworowe. Zmodernizowany ośrodek będzie mógł przyjąć więcej kobiet, będzie także dysponował większą liczbą stanowisk do reanimacji noworodków.
 
Uroczyste otwarcie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu nastąpiło 24 listopada 2016 roku. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte na oddziały 6 grudnia. Inwestycja kosztowała 23 mln zł, z czego 8,5 mln z zostało zadysponowane z budżetu państwa, a 10, 5 mln z urzędu marszałkowskiego. Reszta środków pochodziła z wewnętrznego finansowania bytomskiego szpitala.

 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane