Jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży - tydzień po tygodniu

Ciało kobiety podczas ciąży ulega niezwykle widowiskowej transformacji. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz z każdym dniem i tygodniem w ciele przyszłej mamy zachodzą zmiany, powodowane rozwojem w nim nowego życia.

W pierwszych miesiącach ciąży cało zalewa fala hormonów. Choć dziecko jest jeszcze małe, już powoduje zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Piersi rosną i mogą stać się bolesne. Przyszłym mamom dokuczają wzdęcia, mdłości, czasem wymioty, zmęczenie i częste oddawanie moczu.

W drugim trymestrze szybko rosnąca macica podnosi się i przemieszcza w górę miednicy. Mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka - z czasem są one odczuwalne także dla innych osób. U ciężarnej zaczyna pojawiać się ciążowy brzuch. W połowie tego trymestru pępek zaczyna być wypychany przez rosnącą macicę.

W trzecim trymestrze rosnące dziecko zaczyna naciskać na płuca, jelita i żołądek. Może to powodować różnego rodzaju gastryczne - brak tchu czy zgagę. Również pęcherz zaczyna być "pod presją", co skutkuje częstymi wizytami w toalecie. Pod koniec ciąży poszerzają się biodra, przygotowując ciało do porodu.

 

Co się dzieje z organami wewnętrznymi kobiety w czasie ciąży


WASZE OPINIE

Ostatnio dodane