Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku [8 SPOSOBÓW]


Czas spędzony na brzuszku ma bardzo ważny wpływ na rozwój niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia. Specjaliści radzą, by układać dziecko w tej pozycji już od pierwszych dni jego życia. Na początek zaleca się kładzenie dziecka na własnej klatce piersiowej, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Nie wszystkie dzieci od początku dobrze tolerują leżenie na brzuszku. Są jednak pewne sposoby, by zachęcić malucha do spędzenia czasu w ten sposób.


Korzyści z leżenia na brzuszku:

  • pozwala ćwiczyć mięśni szyi i karku, niezbędne do utrzymania głowy w pionie
  • poprawia siłę ramion, dłoni i palców w kontekście rozwoju motoryki małej
  • pomaga rozwijać mięśnie potrzebne do raczkowania czy chwytania przedmiotów
  • usprawnia działanie układu pokarmowego, pomagając odprowadzać gazy nagromadzone w brzuszku
  • stwarza okazję do poznawania świata z innej perspektywy
  • pozwala główce “odpocząć” od leżenia płasko
 

Jak uatrakcyjnić dziecku czasu na brzuszku:

Zejdź do jego poziomu
Maluch chętniej położy się na brzuszku, jeśli mama lub tatą będą mu towarzyszyć. Połóż się obok dziecka, rozmawiaj z nim i śpiewaj. Twarz rodzica jest w pierwszych tygodnia życia dziecka najbardziej atrakcyjną “zabawką”.

Zapewnij ciekawe widoki
Leżenie na brzuszku nie musi się odbywać wyłącznie w łóżeczku. Przenoś dziecko w różne miejsca w domu, by zapewnić mu więcej bodźców i motywacji do oglądania świata z innej perspektywy.

Pomasuj 
Masaż niemowlaka jest wspaniałą okazją do odkrywania przez dziecko części swojego ciała i pozwala się rozluźnić. Dobrym pomysłem jest uprzyjemnić maluchowi czas spędzony na brzuszku właśnie przez masaż.

Biały szum
Urządzenia emitujące biały szum (na przykład suszarki, odkurzacze, aplikacje na smartfony czy specjalne urządzenia) sprawiają, że dziecko się uspokaja. Poza czasem usypiania bobasa, warto zastosować je także, kiedy dziecko zaczyna się denerwować pozycją na brzuchu.

Brzuszek do brzuszka
Leżąc na piersiach mamy i taty dziecko czuje ciepło rodzica, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Maluch może chętniej starać się podnosić głowę podążając za głosem bliskiej osoby lub próbując zobaczyć jej twarz.

Drzemka na brzuszku
Choć nie zaleca się układania małych niemowląt do snu na brzuchu, w czasie dnia dziecko może sobie pozwolić na drzemkę w tej pozycji. Pamiętaj o stałym nadzorze nad maluchem!

Mata wodna
Starsze niemowlę pokocha leżenie na stymulującej różne zmysły macie wodnej. Mata przyda się wam także, kiedy dziecko będzie uczyć się raczkować czy chodzić.

Lusterko
Jeszcze innym sposobem, by uatrakcyjnić dziecku czas na brzuszku jest zabawa z lusterkiem (najlepiej takim przeznaczonym dla dzieci). Lusterko powinno znajdować się w optymalnej odległości dla możliwości wzrokowych dziecka, czyli 20-25 cm od twarzy.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane