Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka

Pierwsze buciki na stopach dziecka są prawdopodobnie najważniejszymi w jego życiu. To między innymi od nich zależy czy stópki będą się prawidłowo rozwijały, a maluch wykształci prawidłowe nawyki. Podpowiadamy jakie cechy powinno mieć dobre obuwie dla dziecka, które zaczęło chodzić oraz jak zmierzyć pierwsze buciki.
 

Jakie powinno być pierwsze dziecięce obuwie?

Wybierz buty z cholewką za kostkę, sznurowane lub zapinane na rzepy. Takie butki lepiej trzymają się nóżek, które dopiero uczą się stawiać kroki.

Zwróć uwagę na tylną część buta. Tak zwana “zakładka” powinna być jednocześnie usztywniona i elastyczna, żeby utrzymywać stopę w prawidłowej pozycji.

Sprawdź czy but (w szczególności podeszwa) jest odpowiednio elastyczna. Zbyt twardy bucik mógłby wymuszać nienaturalne ułożenie nóżek dziecka i wpływać na tworzenie się złych nawyków. Elastyczna podeszwa amortyzuje wstrząsy i umożliwia maluchowi wyczuwanie podłoża.

Zwróć uwagę na materiały i jakość wykonania obuwia. Naturalne skóry i wysokiej jakości tkaniny odprowadzające wilgoć - z takich materiałów powinny być wykonane pierwsze buty dziecka.
 

Kiedy należy kupić pierwsze buty?

Po pierwsze buty wybieramy się z dzieckiem samodzielnie chodzącym. Maluch, który dopiero stoi na nóżkach nie potrzebuje jeszcze usztywniania stopy w bucie.
 

Jak zmierzyć pierwsze buty?

Nie mierz dziecku butów rano. Za zakupy lepiej wybrać się po południu, ponieważ stopa w trakcie dnia powiększa się nawet o 5%.

Mierzenie butów powinno się odbywać na stojąco. Przy odpowiednio dobranym rozmiarze powinnaś móc wetknąć czubek kciuka pomiędzy palce dziecka a nosek buta.

Pozwól dziecku pochodzić w butach po sklepie przez kilka minut. Po tym czasie zdejmij obuwie i obejrzyj stópki. Nie powinno być na nich żadnych zaczerwienień i otarć.

Raz na 2-3 miesiące sprawdzaj czy noszone buty nie są zbyt ciasne. Stopy dziecka rosną bardzo szybko, więc przygotuj się na częste wizyty w sklepie obuwniczym.


Uwaga: Dzieci nie powinny nosić obuwia używanego, ponieważ stopa każdego malucha jest ukształtowana inaczej. Buty na przykład po starszym rodzeństwie mogłyby powodować, że stopa dziecka będzie się układać w nienaturalny dla niego sposób.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane