8 sposobów na bardziej komfortowe karmienie dziecka w nocy

Nocne karmienie maluszka to nieodłączny element początków rodzicielstwa. Choć wstawanie do dziecka nie należy do największych przyjemności młodych rodziców, są sposoby na to jak ułatwić sobie czas karmienia w środku nocy.


Spanie w jednym pokoju lub spanie w jednym łóżku

Bliskość dziecka i rodziców ma duże znaczenie dla wspólnego dobra ich snu. Dzięki temu, że maluch jest obok,możemy szybciej reagować na jego potrzeby i znacznie ograniczyć nasz ruch w ciągu nocy. Dodatkowo uważa się, że spanie z dzieckiem w jednym pomieszczeniu znacznie redukuje ryzyko śmierci łóżeczkowej.
 

Dobra organizacja to podstawa

Twój niezbędnik nocnego karmienia powinien zawierać:
  • zapas ciepłej wody w termosie
  • pieluszki jednorazowe i chusteczki
  • krem pod pieluszkę
  • pieluszki do odbijania
  • woda i przekąska dla mamy

Rodzicom, którzy karmią mlekiem modyfikowanym karmienie ułatwi:
  • przygotowany wcześniej zapas czystych butelek i smoczków
  • odmierzone porcje mleka modyfikowanego
 

Nocna lampka

Kiedy dziecko budzi się w nocy na karmienie, pomieszczenie powinno być jak bardziej zaciemnione, by nie doprowadzić do całkowitego wybudzenia. Pełne oświetlenie zastąp delikatną nocną lampką lub lampką z czerwoną żarówką. Udowodniono, że czerwony kolor światła nie wpływa na wydzielanie przez mózg hormonu snu, melatoniny.
 

Zostaw telefon

Podczas nocnego karmienia unikaj nie tylko mocnego światła, ale także światła pochodzącego na przykład z telefonu komórkowego. Niebieskie światło telefonu może zaburzać cykl dobowy zarówno dziecka, jak i rodzica. Nie warto więc podczas karmienia przeglądać wiadomości czy kont społecznościowych.
 

Karmienie na leżąco

Jeśli karmisz swoje dziecko piersią, w nocy najwygodniej będzie ci to robić na leżąco. Pozycję karmienia na leżąco warto potrenować sobie w dzień i w ten sposób przyzwyczaić dziecko, które początkowo może być jej niechętne. Z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że nie będziesz potrzebować nawet zapalać światła.
 

Ubrania przyjazne karmieniu

Strój, w którym karmimy piersią także ma znaczenie. Koszule nocne, które otwierają się z przodu lub bluzki z piżamy na guziki ułatwiają przystawianie dziecko do piersi i nie dopuszczają do tego, by mama zmarzła w czasie karmienia. Nocne stroje do karmienia mogą być świetnym prezentem dla młodej mamy - warto poddać taki pomysł bliskim osobom.
 

Pomoc partnera

Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym łatwo podzielić się obowiązkami - partner może wstawać, by przygotować dla dziecka porcje mleka lub może je podawać na zmianę z partnerką. W karmieniu piersią rola partnera także jest nie bez znaczenia. Może on przed karmieniem przewijać dziecko i podawać malucha mamie do łóżka, by mogła lepiej skorzystać w nocnego odpoczynku.
 

Zrozumieć nocne karmienia

Nastawienie ma znaczenie! Wstawanie w nocy, by nakarmić dziecko może być postrzegane jako “przykry” obowiązek świeżo upieczonych rodziców. Warto jednak spojrzeć na nie z innej perspektywy. Niemowlę potrzebuje kalorii pochodzących z nocnego karmienia, by dobrze się rozwijać i przybierać na wadze. Mama natomiast potrzebuje ich, by zwiększać poziom prolaktyny - hormonu, który wspiera produkcję mleka.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane