​7 rzeczy, które Twoje dziecko powinno zrobić każdego dnia [1-3 lata]

Zorganizowanie atrakcyjnego i rozwiajającego planu dnia dla małego dziecka bywa to nie lada wyzwaniem. Ogromna ilość energii przy dość niewielkich zasobach cierpliwości to mieszanka, którą czasem niełatwo okiełznać. Aby dobrze się rozwijać, dzieci potrzebują różnych rodzajów aktywności i źródeł stymulacji. Dobrze czują się także, gdy zachowana jest rutyna dnia, która dostarcza im pewności i poczucia bezpieczeństwa. Co warto na stałe wpisać do planu dnia swojego dziecka, by dbać o jego rozwój, zdrowie i dobre samopoczucie?


Zabawa na zewnątrz. Przebywanie na dworze ma niebagatelny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci. Każdy spacer, zabawa na powietrzu czy przejażdżka rowerowa korzystnie wpływa na kondycję fizyczną oraz budowanie odporności naszego malucha. Zabawa na powietrzu dostarcza dzieciom wiele frajdy i inspiracji, daje możliwość do nawiązania znajomości, jest okazją do odkrywania otaczającego ich świata i redukowania stresu. Sposobów na spędzanie czasu poza domem jest bardzo wiele - sport, podwórkowe gry, place zabaw czy po prostu spacer połączony z obserwacją i rozmową o tym, co widzimy.

Czas na książki. Od najmłodszych lat warto rozwijać u dzieci miłość do książek. Oglądanie obrazków, głośne czytanie, wspólny czas spędzony wśród książek powinien być stałym punktem dnia dla każdego dziecka i jego rodzica. Czytanie z dzieckiem uczy je myślenia i pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację, rozwija zdolności językowe oraz ogólną wiedzę. Bardzo istotny jest także wpływ głośnego czytania na budowanie więzi z rodzicem oraz wspieranie rozwoju psychicznego i pewności siebie dziecka.

Zabawa z innymi dziećmi. Zabawa z innymi dziećmi to okazja do budowania pierwszych relacji interpersonalnych. Codziennie powinno się stwarzać maluchom okazję do przebywania z rówieśnikami oraz dziećmi w różnym wieku. Wspólne gry i zabawy inspirują, uczą współdziałania i kompromisu, pozwalają na poznanie obowiązujących w grupie zasad, a także ułatwiają nawiązywanie kontaktów i wpływają na umiejętności interpersonalne w dorosłym życiu.

Samodzielna zabawa. Samodzielna zabawa to okazja dla dziecka, by odkrywać świat na własnych zasadach, uczyć się zaradności i kreatywności. Jako rodzice nie powinniśmy czuć presji, by organizować dziecku każdą minutę jego dnia. Pamiętajmy także, że czasem warto dać się dziecku “ponudzić”. Odrobina nudy może być motywacją do  uruchomienia wyobraźni, która pomoże dziecku samodzielnie poszukać atrakcyjnych zabaw.

Rozwijanie motoryki dużej. Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, konieczna jest troska o ćwiczenie motoryki dużej, czyli budowanie ogólnej sprawności ruchowej. Motorykę dużą dziecko rozwija poprzez zabawy i ruch związany z utrzymywaniem równowagi i dbaniem o koordynację, bieganie, skakanie, rzucanie do celu, pokonywanie przeszkód. Ogólna sprawność fizyczna jest  podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej czy koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Ćwiczenia małej motoryki. Motoryka mała to wszystkie ruchy wykonywane przez dłonie oraz palce. Dziecko ćwiczy ją rysując, kolorując, chwytając drobne przedmioty czy lepiąc z plasteliny. Dla starszych dzieci rozwijające jest zapinanie guzików, sznurowanie butów lub pisanie. Małą motorykę doskonale rozwija również gra na instrumentach (bębenek, cymbałki, tamburyno), która uczy koordynacji obu rąk i przygotowuje ręce do wykonywania precyzyjnych ruchów.

Taniec. Taniec to doskonały sposób łączenia przyjemnego z pożytecznym. W tańcu dziecko może ćwiczyć swoje ciało, uczyć się wyczuwania rytmu i wyrażania siebie poprzez ruch, bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Muzyka i związany z nią ruch czy śpiew to rodzaje języków, które będą dla dziecka w przyszłości przydatne na wielu polach.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane