5 faktów na temat porannych mdłości w czasie ciąży

Uważa się, że 70% kobiet doświadcza w ciąży nudności, a nawet 50% cierpi z powodu wymiotów. Poranne mdłości nie są szkodliwe dla dziecka, jednak w dużym stopniu wpływają na samopoczucie przyszłych mam w pierwszych trymestrze. Co warto wiedzieć o tej ciążowej dolegliwości?

Do tej pory nie poznano w pełni przyczyny ciążowych mdłości. Mimo wielkiego rozwoju medycyny i opieki nad ciężarnymi wciąż nie posiadamy wyczerpującego stanowiska w sprawie pochodzenia mdłości. Przypuszcza się, że ich powodem są podwyższone poziomy hormonów takich jak progesteron, estrogen i beta hCG, jednak wciąż nie jest jasne ich znaczenie dla organizmu ciężarnej oraz dziecka.

Mdłości występują na początku ciąży. Najczęściej dolegliwości rozpoczynają się w okolicach 6 tygodnia i nasilają do około 8-9 tygodnia. Zdarza się, że niektórych kobiet mogą utrzymywać się nawet do 4 miesiąca. Jeśli kobieta odczuwa nudności jeszcze dłużej, może to być sygnał o ciąży mnogiej.

“Poranne” mdłości mogą występować nie tylko rano. Nieprzyjemne uczucie nudności w ciąży pojawia się także w trakcie dnia oraz wieczorem. Nazwa sugerująca, że ta dolegliwość jest domeną wczesnej pory wzięła się z tego, że wiele kobiet odczuwa silną falę mdłości krótko po przebudzeniu.

Hyperemesis Gravidarum, czyli Niepowściągliwe Wymioty Ciężarnych to rzadka przypadłość. Ta najcięższa postać występujących w ciąży nudności i wymiotów zdarza się u mniej niż 2% ciężarnych. Cierpiąca z tego powodu księżna Kate Middleton może mówić o sporym pechu...

Silne mdłości nie wskazują na płeć żeńską. Większość ekspertów uznaje ten pogląd za mit. Choć policzono, że kobiety zgłaszające się do szpitala z silnymi mdłościami częściej rodziły dziewczynki, jednak stosunek ten wynosił 56% do 53% (dziewczynki - chłopcy). Tak więc niezależnie od natężenia mdłości szansa na posiadanie potomka męskiego lub żeńskiego są bliskie 50 na 50.

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane