10 zaskakujących rzeczy, którymi dziecko może się zakrztusić

Zakrztuszenie u dzieci może mieć bardzo poważne konsekwencji. Podpowiadamy na jakie pokarmy i przedmioty należy zwrócić uwagę, żeby nie dopuścić do jego wystąpienia. 


Masło orzechowe. Podawane łyżeczkę masło z orzechów jest zbyt klejące i może utknąć w gardle dziecka. Lepiej podawać je rozsmarowane lub zmiksowane z innymi pokarmami.

Mięso. Dla zminimalizowania ryzyka zakrztuszenia, niemowlętom najlepiej podawać mięso pokrojone w kawałki nie większe niż groszek. Starsze dzieci zwykle dobrze radzą sobie także nieco większymi kawałkami.

Karma dla psów. Jedzenie dla zwierząt nie powinno być pozostawiane w zasięgu rączek dziecka. Jeśli pies nie dokończy swojego posiłku, koniecznie opróżnijmy zawartość jego miski.

Parówki. Dla bezpieczeństwa dziecka lepiej zamiast w plasterki pokroić je w podłużne słupki.

Lateksowe balony. Uwaga na te popularne dziecięce dekoracje! Pęknięty balon to poważne ryzyko zakrztuszenia.

Popcorn. Dzieci podobnie jak dorośli mogą “pakować” popcorn do buzi pełnymi garściami.

Pianki Marshmallows. Zwracaj baczną uwagę na dziecko, podając mu te gąbczaste i “rosnące” w buzi słodycze.

Landrynki i twarde cukierki. Najlepiej całkowicie unikać ich do 5 roku życia. To najpopularniejsza przyczyna zakrztuszeń u małych dzieci.

Pufy sako. Jeśli wypełnienie tych popularnych foteli dostanie się do dróg oddechowych dziecka może spowodować niedrożność.

Kości i ości. Przed podaniem dziecku mięsa lub ryby zawsze dokładnie sprawdź czy nie zawierają one tych niebezpiecznych części.

 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane