10 zasad, które warto znać przed odwiedzinami u świeżo upieczonej mamy

Zanim wybierzesz się w pierwsze odwiedziny do świeżo upieczonej mamy jest co najmniej kilka rzeczy, które należy przemyśleć. Noworodki to bardzo delikatne stworzenia, tak samo jak ich rodzicielki. W pierwszych tygodniach po narodzinach mama i dziecko potrzebują dużo spokoju i mogą źle znosić zbyt długie i głośne wizyty. Oto 10 zasad, dzięki którym nie narazisz na szwank młodej mamy i Waszej znajomości.
 
  1. Zawsze dzwoń z wyprzedzeniem. Wiadomość SMS także będzie w porządku. Nie musisz się zapowiadać tylko pod warunkiem, że przynosisz jedzenie dla rodziców i zostawiasz je pod drzwiami.
  2. Przynieś jedzenie lub kawę. A najlepiej jedno i drugie. Noworodki jedzą tak często, że młodej mamie zostaje bardzo niewiele czasu, żeby przygotować posiłek dla siebie. Zaproponuj coś co łatwo można odgrzać w piekarniku lub danie na wynos z restauracji.
  3. Umyj ręce zaraz po wejściu. Kropka. Natychmiast to przywitaniu skieruj swoje kroki do łazienki i bardzo starannie wypucuj ręce wodą i mydłem. Młode mamy są, co zrozumiałe, nad wyraz opiekuńcze wobec swoich dzieci dlatego nie pozwól, by czuły obawę o zdrowie swojego dziecka (patrz także: punkt 4)
  4. Nie zabieraj ze sobą zarazków. Pod żadnym pozorem nie odwiedzaj mamy i noworodka, jeśli czujesz, że “coś Cię bierze”. Zrezygnuj z wizyty także jeśli ktoś w Twoim najbliższych otoczeniu choruje lub niedawno przechodził infekcję.
  5. Zostaw swoje dzieci w domu. Szczególnie jeśli Twoje dzieci są głośnymi kilkulatkami. Sami wiecie jak trudno o spokojną atmosferę, kiedy ktoś ciągle wskakuje na kanapę lub używa krzesła jako instrumentu muzycznego. Małe dzieci to dla świeżo upieczonej mamy dodatkowy stres i obawa o zarazki.
  6. Zaoferuj swoją pomoc. Jeśli jesteście blisko, zabierz się do roboty bez pytania. Jeśli Wasza znajomość jest bardziej koleżeńska, delikatnie zaproponuj, że możesz zaopiekować się naczyniami w zlewie i chętnie wychodząc zabierzesz ze sobą worek ze śmieciami.
  7. Nie wyrywaj się do noszenia dziecka. Nawet jeśli masz wielką ochotę przytulić maleństwo, najpierw wyczuj czy młoda mama będzie się z tym czuła dobrze. Jeśli nie, pomyśl, że na przytulanki i zabawy będzie jeszcze wiele czasu.
  8. Zapytaj mamę jak ona się czuje. W pierwszych tygodniach po wyjściu ze szpitala wszystko kręci się wokół dziecka (w kolejnych tygodniach też!). Prowadząc rozmowę w obecności maleństwa, nie zapomnij spytać też jego mamę o to jak się czuje emocjonalnie i fizycznie.
  9. Porozmawiajcie o czymś innym niż dziecko. Podobnie jak w punkcie numer 8 - choć w centrum świata młodej mamy jest teraz jej maleństwo, nie zaszkodzi sprowadzić tok rozmowy na chwilę na inne tory. Kilka słów o sobie lub innych nie będzie nietaktowne, a może okazać się wręcz odświeżające.
  10. Nie przedłużaj swojej pierwszej wizyty. Pierwsza wizyta u mamy i nowonarodzonego dziecka może ograniczać się jedynie do kilku słów w drzwiach (i zostawieniu jedzenia!). Na dłuższe wizyty przyjdzie czas w kolejnych tygodniach i miesiącach. Nie chcemy przecież, by zamiast ucinać sobie drzemkę razem z dzieckiem, młoda mama siedziała z nami na kanapie, prawda?

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane