10 sformułowań, które ułatwią Twoje rozmowy z dzieckiem

Rozmowa z dzieckiem to wielka przyjemność i wyzwanie jednocześnie. Poznawanie innego punktu widzenia, odpowiadanie na zaskakujące pytania i zadawanie ich jest nieodłącznym elementem spędzenia czasu z dziećmi i budowania relacji. Jednak są momenty, kiedy odpowiedni dobór słów jest ważny i robi znaczącą różnicę. Oto 11 zwrotów, które w trudnych i stresujących momentach, poprawią naszą komunikację z dzieckiem.

 

Chcę, żebyś…

Ten zwrot ułatwia jasne formułowanie tego, co chcemy, by dziecko zrobiło. Sprawy, które nie podlegają negocjacjom z dzieckiem powinno się komunikować w ten się sposób. Chcę, żebyś przyszedł teraz na obiad.
 

Opowiedz mi o…

W komunikacji najlepiej jest nie zakładać niczego na początku. Opowiedz mi o swoim obrazku jest lepszym wyjściem do rozmowy niż Ale ładny miś (miś może okazać się psem).


Lubię patrzeć jak…

W ten sposób można przekazywać dziecku komunikaty, które są pozytywną motywacją do właściwego zachowania i budują jego dobry obraz samego siebie. Lubię patrzeć jak zgodnie bawisz się z rodzeństwem.


Jak myślisz, co możesz zrobić?

Zamiast oferować dziecku gotowe rozwiązanie, warto zmotywować je do znalezienie go samodzielnie. Jak myślisz, co możesz zrobić, by twoja siostra poczuła się lepiej?


Jak mogę pomóc?

Ten zwrot deklaruje gotowość do pomocy, jednak przenosi odpowiedzialności za daną sytuację z dziecka na rodzica. Jak mogę Ci pomóc w zadaniu domowym?


Pomóż mi zrozumieć

Podobnie jak w poprzednich przykładach, tak zbudowane zdanie jest zaproszeniem dla dziecka, by mogło rodzicowi wyjaśnić swoje położenie lub zachowanie. Pomóż mi zrozumieć dlaczego uderzyłeś kolegę brzmi lepiej niż Wytłumacz się.


Zarazem, i, także

Wszystkie te słowa mogą zastąpić w rozmowach słowo “ale”, który jest słowem negującym i często komplikuje rozmowy z dzieckiem. Widzę, że jesteś zawiedziony, że musimy już wracać. Zarazem pamiętaj, że jutro musisz wcześnie wstać.


Przepraszam

Nie tylko dzieciom zdarza się popełniać błędy, rodzicom także. Kiedy przepraszamy dziecko, pokazujemy jak można przyznać się do swojej niedoskonałości i wzmacniamy relację. Przepraszam za to, że okazywałem ci rano moje zdenerwowanie.


Dziękuję

Zwracajmy dziecku uwagę nie tylko na złe zachowania, ale także na te godne uznania. Doceniajmy w szczególności ich wysiłki i pracę nad sobą. Dziękuję za to, że włożyłeś tyle siły w pomoc babci w ogrodzie.


Kocham Cię

Te dwa słowa powinniśmy kierować do dzieci najczęściej. Dzięki nim oraz dzięki naszej postawie, dzieci będą wiedzieć, że jesteśmy z nimi i dla nich w każdej sytuacji.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane